W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.
„Brama zdrajców” to szósty tom serii z Williamem Warwickiem, ambitnym i prawym policjantem ze Scotland Yardu. Tak jak w poprzednich częściach, i tym razem przyjdzie mu deptać po piętach swojemu głównemu antagoniście, Milesowi Faulknerowi. W każdej nowej książce Jeffrey Archer zachęca czytelników, by przekonali się kto tu kogo przechytrzy. Jedno jest pewne – szósta w serii bitwa wciąż nie rozstrzygnie wyniku wojny. Na to przyjdzie poczekać miłośnikom tego powieściowego cyklu aż do wielkiego finału.
„Ostrakon” to trzecia powieść historyczno-sensacyjna w dorobku toruńskiego pisarza i prawnika Krzysztofa P. Czyżewskiego. Przy okazji jej premiery nie sposób uniknąć analogii do bestsellerowej książki Dana Browna. Bo czy jest w niej Leonardo da Vinci? Jest. Czy jest w niej kod do rozszyfrowania? Jest. Czy są ciemne siły, które spiskują, by prawda przemycona w dziełach sztuki nigdy nie ujrzała światła dziennego? A jakże! Zatem czy najnowsza powieść torunianina to polski „Kod Leonarda da Vinci”? Nie. To coś znacznie lepszego!
„Ukryty obserwator” to drugi tom perypetii Aurory Scalviati, charyzmatycznej i mocno poobijanej przez życie profilerki pracującej w szeregach włoskiej policji. Wracamy do Sparvary i regionu Emilii-Romanii, gdzie Aurora ostatnio rozwiązywała sprawę rytualnych morderstw, depcząc po piętach Złemu Wilkowi. I tym razem Barbara Baraldi nie daje taryfy ulgowej swojej bohaterce. Wplątuje ją w dziwaczną i ponurą grę z nieobliczalnym przeciwnikiem. To rozgrywka, w której stawką jest śmierć.
W drugiej części serii „Partnerzy” Robert Michniewicz przenosi swoich bohaterów w egzotyczne rejony. Bo to na kanaryjskiej Fuerteventurze rozgrywają się walki wywiadów: polskiego i rosyjskiego. W powieści „Partnerzy. Zemsta” były oficer służb specjalnych serwuje nam więc gorące emocje w gorącym klimacie. I jak zwykle u niego jest to pasjonująca lektura.
Są dwie opcje – po lekturze „Obserwatorium” Jarosława Szczyżowskiego albo z miejsca ruszycie na Śnieżkę, podążając tropem bohaterów, albo dwa razy się zastanowicie, zanim wasza noga postanie w Karkonoszach. A to dlatego, że pisarz stworzył powieść zarówno przerażającą, jak i fascynującą.
Komisarz Igor Brudny powraca w wielkim stylu w najnowszej powieści Przemysława Piotrowskiego! Dobrze znany i lubiany przez rzesze czytelników bohater porzuca bieszczadzką głuszę (zajrzyjcie do poprzedniego tomu pod tytułem „Smolarz”) i wraca do miasta. Lecz i w swoich zielonogórskich czterech kątach długo nie zagrzeje miejsca. Piotrowski nie daje śledczemu chwili wytchnienia i w „Anubisie” pakuje go w prawdziwie transkontynentalną kabałę!
„Aurora w mroku” otwiera kryminalny cykl włoskiej pisarki Barbary Baraldi. Autorka ma na koncie liczne powieści, których akcję osadza w swoich rodzimych Włoszech. Tytułowa Aurora Scalviati jest profilerką, której bogata wiedza, doświadczenie, a nade wszystko rozbudowana intuicja pomagają wykrywać i aresztować sprawców okrutnych zabójstw popełnianych w sennym regionie Emilii-Romanii.
Po szpiegowskiej powieści osadzonej we współczesnych realiach pod tytułem „Partnerzy. Początek”, Robert Michniewicz zabiera nas w czasy końca drugiej wojny światowej i prezentuje historię działania polskiego wywiadu w ówczesnych realiach. „Dolinę szpiegów” czyta się tak, jakby się oglądało perypetie Jasona Bourne'a – z emocjami ustawionymi na najwyższym poziomie i z wewnętrznym imperatywem nieodłożenia książki, dopóki się człowiek nie dowie, jak to się wszystko kończy!
„Ktoś tak blisko” Wojciecha Wolnickiego to powieść kryminalna, której fabuła jest osnuta wokół brutalnych, rytualnych morderstw w Krakowie i okolicach. Na tamten świat Wolnicki (rękami swoich bohaterów oczywiście) wysyła pisarzy i ludzi z branży wydawniczej. W tej powieści dosadność i dosłowność łączą się z przewrotnym poczuciem humoru i drwiną.
Trzecia odsłona serii powieści z Norą Kelly w roli głównej przynosi bohaterom i czytelnikom zupełnie inne, wręcz nieziemskie, można by powiedzieć, doznania. Archeolożka oraz wspomagająca ją agentka specjalna FBI Corrie Swanson mają do rozwiązania bodaj najtrudniejszą, a na pewno najbardziej osobliwą sprawę w swojej dotychczasowej karierze. Bowiem tym razem duet Preston i Child dobrze ugruntowaną tematykę kryminalną postanowił wzbogacić wątkami szpiegowskimi, spiskowymi teoriami dziejów, ale i science-fiction. Jak Kelly i Swanson odnajdą się w takim anturażu?