Twórczość Rachel Abbott (a raczej Sheili Rodgers, jak naprawdę nazywa się brytyjska pisarka) jest swego rodzaju fenomenem na rynku wydawniczym. Autorka nie mogła znaleźć wydawcy dla swojej debiutanckiej powieści Only the Innocent, więc zdecydowała się na samodzielną publikację tekstu na Amazonie. Sama też zajęła się promocją książki. W rezultacie ma już na koncie dwa miliony sprzedanych egzemplarzy. Obce dziecko to czwarta powieść Abbott, która w zeszłym roku została uznana za najbardziej popularną niezależną autorkę Amazona w Wielkiej Brytanii. O co tyle krzyku?
Emma Joseph wiedzie spokojne życie u boku swego męża Davida i synka Olliego. Mimo iż sześć lat wcześniej pierwsza żona Davida zginęła w wypadku samochodowym, a jadąca na tylnym siedzeniu córka Natasha zaginęła, rodzina uporała się z traumą. Sielanka trwa jednak do czasu.
Do czasu, gdy w progu domu Josephów pojawia się znienacka zaniedbana dziewczynka. To kilkunastoletnia już dziś Natasha. Choć jej ojciec jest szczęśliwy z powodu powrotu córki, ta nie wygląda na zadowoloną. Tasha nie chce powiedzieć, gdzie przebywała od czasu wypadku, ani co się z nią działo. Nie pozwala też zawiadomić policji o tym, że została odnaleziona. Jest wycofana i agresywna. Nic dziwnego, bo kryje w sobie ogromną traumę.
To pozornie szczęśliwe wydarzenie jest tak naprawdę początkiem piekła. Szczególnie dla Emmy, której całe dotychczasowe życie legło w gruzach. Poczucie niebezpieczeństwa i osaczenia narasta. Abbott funduje czytelnikowi emocjonalną huśtawkę z szybką jazdą bez ustanku przez niemal 450 stron. Autorka świetnie buduje napięcie i sprawnie konstruuje intrygę. Do tego dodajcie pogłębione rysy psychologiczne bohaterów, którzy niekoniecznie są tacy, za jakich wzięlibyśmy ich w pierwszej chwili. Sympatia czytelnika skacze od jednej postaci do drugiej, w miarę, gdy autorka zakręca fabułą w nieoczekiwane rejony.
Zakończenie powieści jest otwarte. Nic więc dziwnego, że Abbott napisała opowiadanie pt. Nowhere Child, liczące sobie w języku angielskim 179 stron, i będące kontynuacją historii Emmy i Natashy. Wydawnictwo Filia zdecydowało się na publikowanie książek Abbott nie po kolei. Ciekawe więc, który tytuł z policjantem, Tomem Douglasem, pojawi się u nas jako następny.
Thriller psychologiczny Rachel Abbott wpisuje się w tak ostatnio popularne miano „chick noir”, którym określa się kobiecą prozę, pisaną przez kobiety głównie dla kobiet. Porusza ona problematykę poczucia strachu i zagrożenia wśród kobiet, opowiada o ciemnej stronie związków, także o tym, że nigdy tak naprawdę do końca nie znamy swojego partnera. Innym sztandarowym przykładem „chick noir” jest Zaginiona dziewczyna Gillian Flynn.
Z drugiej strony, wątkiem matczynej miłości i szczegółowymi opisani opieki Emmy nad Olliem powieść Abbott przywiodła mi na myśl kryminalną sagę Camilli Läckberg, w której, jak wiadomo, od niemowlaków aż się roi. Czy to komplement, czy też nie, sami zdecydujcie.
Drażnił mnie w thrillerze Abbott stosowany przez autorkę styl. Przegadane dialogi, okrągłe zdania, nadmiar przysłówków. Niemniej jednak lektura jest wysoce rozrywkowa. O ile ktoś za rozrywkę uważa porządną dawkę strachu.
Rachel Abbott
Obce dziecko
przeł. Jacek Konieczny
Filia
Poznań, 2016
447 s.