Jego nie trzeba nikomu przedstawiać. Genialny detektyw – konsultant, który za pomocą obserwacji i dedukcji, w zasadzie nie ruszając się z fotela, potrafi rozwiązać najbardziej zawiłe zagadki kryminalne. Spojrzawszy na wgnieciony melonik, od razu wie, że jego właściciel od lat jest skłócony z matką i nie jada mięsa. Do pomocy ma jedynie lupę, miarkę, szare komórki i niezastąpionego przyjaciela, doktora Johna Watsona.
Mieszka na Baker Street w Londynie pod numerem 221B (gdzie obecnie mieści się tłumnie odwiedzane przez turystów, poświęcone mu muzeum). Nosi długi płaszcz i czapeczkę z daszkiem w drobną kratkę. Od czasu do czasu nadużywa narkotyków, gra na skrzypcach, pali fajkę, zna się na chemii i jest niezłym bokserem.
Raz nawet powstał z martwych! Gdy sir Arthur Conan Doyle znudził się już wymyślaniem jego przygód i zepchnął go z wodospadu Reichenbach wraz z odwiecznym wrogiem detektywa, Jimem Moriartym, czytelnicy nie kryli oburzenia. Nosili czarne opaski na znak żałoby, nie dawali pisarzowi spokoju, aż ten skapitulował i w 1903 roku w opowiadaniu Pusty dom wskrzesił Sherlocka Holmesa.
Sherlock jest gburowaty, egocentryczny i w nosie ma uczucia innych. Najważniejsza jest zagadka. Zapisał się niemal na wszystkich polach kultury: w opowiadaniach i nowelach, które rozchodzą się w milionach egzemplarzy, na deskach teatrów, w grach komputerowych, komiksach, w telewizji i na dużym ekranie. Zyskał też sobie swoich naśladowców. Uroczy charakterek doktora House'a z telewizyjnego serialu stacji FOX to kropla w kroplę osobowość Sherlocka. On też z pełnym oddaniem rozwiązuje łamigłówki, tyle że nie polegają one na odnalezieniu mordercy, a przyczyny choroby dręczącej pacjenta. Scenarzyści zabawili się ze spostrzegawczością widza i w 13 odcinku 7 sezonu serialu, w prawie jazdy House'a jako jego adres podali...221 Baker Street, apt. B, Princeton.
Doyle napisał o Sherlocku Holmesie cztery powieści: Studium w szkarłacie (1887r.), Znak czterech (1890r.), Psa Baskervillów (1902r.) i Dolinę strachu (1915r.), a także pięćdziesiąt sześć opowiadań, zebranych w zbiory: Przygody Sherlocka Holmesa (1892r.), Wspomnienia Sherlocka Holmesa (1894r. w formie książkowej), Powrót Sherlocka Holmesa (1905r.), Jego ostatni ukłon (1917r.) i Księga przypadków Sherlocka Holmesa (1927r.).
Wydawnictwo REA zrobiło nie lada niespodziankę wielbicielom detektywa wszech czasów, publikując pierwsze polskie wydanie, zawierające WSZYSTKIE utwory z udziałem Sherlocka Holmesa. Jest to niezła, zawierająca 1119 stron, cegła! Jednak jakże elegancka cegła! W twardej oprawie, z materiałową tasiemką w charakterze zakładki, przejrzysta i nieszczędząca miejsca kolejnym utworom. Czytanie tej książki jest czystą przyjemnością!
Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa to klasyk, który każdy entuzjasta kryminałów powinien, i na pewno chciałby, mieć w swojej biblioteczce.
Arthur Conan Doyle
Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa
przeł. Anna Krochmal, Robert Kędzierski, Marta Domagalska, Zofia Wawrzyniak
REA
Warszawa, 2011
1119 s.