Już 13 września premierę będzie miała najnowsza książka Przemysława Semczuka pod tytułem „Kryptonim Frankenstein”. Ukaże się ona nakładem Wydawnictwa W.A.B. pod patronatem Kawiarenki Kryminalnej. Zachęcamy do lektury!
Szokującą, prawdziwą historię seryjnego mordercy kobiet, Joachima Knychały, czyta się jednym tchem. Semczuk próbuje wniknąć w umysł zabójcy, drobiazgowo odtwarza pracę milicji oraz wiernie kreśli obraz Śląska lat 70. i 80.
Joachima Knychałę, seryjnego mordercę kobiet, który terroryzował Śląsk w latach 1974
–1982. „Frankensteina” poznajemy od najmłodszych lat. Dorasta on w poczuciu własnej inności, jako dziecko Polaka i Niemki, przez babkę nazywane „polskim bękartem”.
W wieku 18 lat zostaje posądzony o gwałt, jak twierdzi – niesprawiedliwie. Z więzienia, po trzyletnim wyroku, powraca już jako inny człowiek. Jest przeświadczony o podstępnej i prowokatorskiej naturze kobiet. Zaczyna interesować się procesem „Wampira
z Zagłębia”, Zdzisława Marchwickiego. Choć w domu jest dobrym mężem i ojcem,
a w pracy wzorowym górnikiem, nocami zmienia się w bezwzględnego mordercę,
który krąży po okolicy, polując na bezbronne ofiary. Zabija ciosami w głowę, ciała bezcześci.
W tej sprawie nie pojawiły się jakiekolwiek okoliczności łagodzące. Zapadł wyrok kary śmierci, który wykonano w 1985 roku.
Zbeletryzowaną historię „Frankensteina” czyta się niczym trzymający w napięciu kryminał. Autor pokazuje jak trudne dzieciństwo Joachima Knychały pchnęło go na drogę zbrodni. Kryptonim „Frankenstein“ to także wierny obraz przesiąkniętego alkoholem i przemocą robotniczego Śląska lat 70. i 80. Książka Semczuka jest pozycją obowiązkową dla miłośników zarówno literatury faktu, jak i true crime. (mat. wyd.)
Przemysław Semczuk - (ur. 1972) – dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” (2013), „Maluch. Biografia” (2014), „Zatajone katastrofy PRL” (2011), „Magiczne Dwudziestolecie” (2014), „Wampir z Zagłębia” (2016).